Ska du blockera någon på LinkedIn #186

Ska du blockera någon på LinkedIn?

Ska du blockera någon på Linkedin?

På LinkedIn kan du välja att blockera en person men du kan också välja att avfölja eller ta bort en kontakt.

Du kan också mjuta en person i 30 dagar  eller stänga av aviseringar för ett inlägg som får många interaktioner

Hur & när ska du blockera på LinkedIn?

Tänk på att de ej går att blockera någon från en företagssida – rapportera kommentaren och/eller ta bort den.

Om du är connectad med någon kommer ni båda att kunna se varandras inlägg. Du kan också skicka meddelanden till dina kontakter på LinkedIn.

Som standard kommer du att följa dina kontakter och du kan alltid sluta följa dem. Genom att följa någon på LinkedIn kan du se personens inlägg och artiklar utan att vara connectad med dem. Den person som du följer kommer dock inte att se dina inlägg.

Enligt LinkedIn så kan du nå en större publik genom att låta andra följa din aktivitet och läsa vad du delar på LinkedIn.

Mjuta

Vid de tre magiska prickarna kan du välja att avfölja en person som har kommenterat, ta bort den personen och även avfölja innehållskaparen eller ta bort den kontakten.

När du mjukar så blir den personen tillfälligt osynlig, fortfarande kontakt men du ser ingenting från den personen.

Avfölja

Är lite som mellanmjölk och det 3:e alternativet är att ta bort en kontakt.

När du blockerar en person så ser du ingenting alls av den personen.

Men det du kan se om den personen som har blockerat dig är taggad i ett inlägg så är den personens namn i fetstil, men ej klickbart.

Så när du har blockerar någon, eller någon har blockerat dig, så innebär det att de är i princip osynliga för dig på LinkedIn, om du söker på namnet så kommer personen ej upp i sökresultatet.

Du ser inga inlägg, eller vilka aktiviteter som personen har gjort.

Jag har avföljt en del men bara blockerat ett fåtal. Av helt andra anledningar.

Dels kan du påverka ditt flöde genom att du både avföljer och följer nya personer men att blockera kräver lite mer från mig.

De få personerna som jag har blockerat har betett sig riktigt illa. Har jag fått något skamligt förslag via meddelande så har jag bums anmält det och är det en kontakt så har jag tagit bort personen.

Jag brukar sällan rekommendera att blockera någon men om det är så att du har en person som är superduper aktiv, eller postar saker som du totalt tar avstånd ifrån så kan du blockera personer.

Men istället för att blockera bums så brukar jag rekommendera att avfölja eller ta bort personen.

Visserligen kan du alltid ångra dig och ta bort blockeringen men fundera ett varv först.

Om det inte är meningsfullt att se den personens innehåll. Eller att du inte vill att de ska se ditt innehåll, kan du blockera dem.

Du kan max blockera 1400 personer och om du har blockerat någon måste du vänta 48 tim innan du an ångra blockeringen.

Det innebär att du faktiskt kan använda blockeringsfunktionen för att få ett bättre flöde.

Kanske någon av dina kontakter är för aktiv, skryter för mycket eller gör något annat som du stör dig på så hade du troligtvis ej sagt det till personen. Det är då du kan välja att ta bort eller blockera.

Vet du med dig att det en person som du aldrig kommer att interagera med så kan du blockera personen.

Det handlar faktiskt bara om att du vill få ett bättre flöde och det kan du få genom att ta bort, blockera, välja vem du interagerar med och följa # och företag.

Det handlar om vad du vill se, och vad du inte vill se.

Som jag sa i början så för min del är första valet att avfölja, inte att blockera.

Men som du säkert vet så styrs mycket av algoritmerna. Inlägg som får stort engagemang och som dina kontakter engagerar sig i letar sig ändå in i ditt flöde.

Och du kan ju inte avfölja alla som har interagerat med ett visst inlägg.

Om du har blockerat någon så har du säkerligen glömt bort det, men på din profil, under dina inställningar kan du se en lista över de som du har blockerat. Det är också därifrån du kan ångra en blockering.

Så om du ska blockera eller ej är upp till dig men jag rekommenderar att göra det om det är någon som verkligen, verkligen stör dig på något sätt. De andra kommer troligtvis att försvinna ur ditt flöde.

Det här avsnittet är inspelat på önskemål av en kontakt, har du något önskemål, skicka ett meddelande till mig.

Fördjupa dig här:

Skillnaden mellan följare & kontakt

Följ, ta bort kontakt

Blockera någon på LinkedIn

Blockera eller häv blockering


Börja prenumerera på podden redan nu:

Spotify

Podcaster

Följ LinkedInpodden i sociala medier

Facebookgruppen

Instagram

Youtube

Följ gärna mig, Linda Björck på LinkedIn samt prenumerera på nyhetsbrevet.

Vill du sponsra podden?
Ta kontakt med Linda!

Ge mig feedback!

Vad ska jag prata om framöver?
Kommentera här nedanför och om du gillade avsnittet, ge en kort rekommendation!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *